Malta, vatandaşlık programında liderliğini koruyor!

Uluslararası yatırım yoluyla vatandaşlık ve oturum programları danışmanlığı hizmeti veren Henley & Partners, yıllık amiral yayınlarından biri olan ‘Yatırım Göç Programları’ raporunu yayımlandı. Rapor, dünyanın en cazip oturum ve yatırım yoluyla vatandaşlık programlarının kapsamlı bir analizini ve karşılaştırmasını sunuyor.

YENİLİKÇİ BİR FİNANSMAN ARACI
‘Yatırım Göç Programları 2024’ raporunun, yatırım göçü sektöründeki gelişmelerden haberdar olmak isteyen veya küresel erişim ve fırsatların kilidini açmak için yatırım yoluyla oturum ya da vatandaşlık sahibi olmayı düşünen herkes için taşıdığı öneme dikkat çeken Henley & Partners Türkiye Direktörü Burak Demirel, “Küresel dalgalanmanın arttığı bu dönemde ulus devletler, ulusal veya bölgesel sosyal ve altyapı projelerinin yanı sıra sürdürülebilirlik risklerini azaltan kalkınma girişimlerini finanse etmek için, yenilikçi bir finansman aracı olarak yatırım yoluyla oturum ve vatandaşlık programlarını vatandaşlarının ve sakinlerinin yararına kullanıyor” ifadelerini kullandı.

MALTA, LİDERLİĞİNİ KORUYOR
Raporda, ‘Küresel Vatandaşlık Programı Endeksi’nde, 100 üzerinden 77 puan alan Malta bir kez daha zirveye yerleşti. Dokuz yıl üst üste birinciliğini korumayı başaran, stratejik konuma sahip Avrupa ülkesi Malta’da geçerli olan program, ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunan yabancı bireylere ve ailelerine vatandaşlığa kabul belgesi ile vatandaşlık verilmesine olanak tanıyor.

2’İNCİ SIRADA AVUSTURYA YER ALDI
Küresel Vatandaşlık Programı Endeksi’nde Malta’nın ardından, 74 puanla, başvuru sahiplerinin ülke ekonomisine önemli bir katkıda bulunmasını gerektiren Avusturya’nın yatırım yoluyla vatandaşlık teklifi 2. oldu.

Avusturya’yı, üç Karayip ada ülkesi 70’er puanla takip etti: Antigua ve Barbuda Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı, Grenada Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı ve Saint Lucia Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı cazip gayrimenkul bağlantılı yatırım yolları ve fon seçenekleri sunuyor. Antigua ve Barbuda ayrıca alternatif iş yatırımı seçenekleri sunuyor veya yatırımcılar Batı Hint Adaları Üniversitesi’ne geri ödemesiz katkıda bulunabiliyor.

TÜRKİYE, DOMİNİK İLE AYNI SEVİYEDE
‘Küresel Vatandaşlık Endeksi’nde ilk 5’e iki Karayip ülkesi daha girmeyi başardı. Bunlar; 68 puanla 4. sırada yer alan St. Kitts ve hemen ardından, Türkiye 5. sırayı 67 puanla paylaşan Dominika… Vatandaşlık endeksinde 5. sıraya yerleşen ve gayrimenkul seçeneği de dâhil olmak üzere vatandaşlığa giden birden fazla yola sahip olan Türkiye, önemli bir kıtalararası ülke olarak yatırımcılara Asya, Avrupa ve Orta Doğu pazarlarına kolay erişim sağlıyor.

Endekste 6. sırayı 65’er puanla Mısır ve Ürdün paylaştı. Kuzey Makedonya 64 puanla 7. sırada yer alırken, 8. sıraki Vanuatu 62 puan ve 9. sıradaki Kamboçya 53 puan aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x